Lehtitilaukset Asiakaspalvelu Mainosta
UUTISET KUUKAUDEN JUTTU BLOGIT KILPAILUT JUNTUNEN
LEVYARVIOT ARKISTO DEMOEFEKTI
BÄNDI-ILMOT OSTA / MYY
UUSIN NUMERO TOIMITUS MEDIAKORTTI
KOTIMAISET ULKOMAISET KLUBIT MUUT
DARK TRANQUILLITY:

LEVYARVOSTELUT:
Fiction
Character
Damage Done
Haven
We Are The Void

SOUNDIN JUTTUARKISTO:
Dark Tranquillity lyhyelle Suomen-rundille (14.02.2008)

We Are The Void

Vanhan koiran ei aina tarvitse opetella nuorempien temppuja. Göteborg-hevin pioneeri ja perintöprinssi Dark Tranquillity on hiljakseen uusiutumalla säilyttänyt joka levyllään taiteellisen kilpailukykynsä, samalla kun pitkäaikainen seurakaveri In Flames on isommilla repäisyillä saavuttanut rajoja ylittävää hyväksyntää ja jäljittelijöistä valtaosa onnistunut väistämään kumpaisenkin vaihtoehdon.

Dark Tranquillityn yhdeksäs levy on kaikin puolin kunnioitusta herättävä suoritus. Se on paitsi kokonaisuutena paria edeltäjäänsä huomattavasti hillitympi, myös sen yksittäiset kappaleet tarjoavat harvinaisen yltäkylläisesti mieleenpainuvia riffejä ja melodioita. Vertailu The Galleryyn (1995) voi 2010-luvulla tuntua kaukaiselta, mutta tietynlainen aikaan sitomaton tunnelma välittyy levyiltä ihmeen samankaltaisena. Eritoten tummanpuhuvassa Arkhangelskissa yhtye antaa vahvimman näyttönsä vuosikausiin.

Ainoa miinus We Are The Voidin ansioihin tulee kappaleesta I Am The Void, jonka käsittämättömän tökerö avausriffi osoittaa myös Dark Tranquillityn harkintakyvyssä olevan puutteita. Ennenkuulumatonta tosin sekin.


Linkitä juttu Facebook:iin




KUUKAUDEN LUETUIMMAT JUTUT

Old Ideas
Nocebo
VUOSIÄÄNESTYKSEN TULOKSET - HAASTATTELUSSA TUOMAS HOLOPAINEN
Siamese Dream (Deluxe Edition)
Sounds Like Hell, Looks Like Heaven
VINYYLI PITÄÄ PINTANSA
Death & Decay
Bruce Springsteen saapuu kesällä Suomeen!
The Lion’s Roar
Van Halenin paluuvideo julki - 35 vuotta vanha biisi?


Epe's Music Store

Katso lehtitarjoukset