No, huhhuh! Metallicaa ei todellakaan haluttu/haluta Glastonburyyn

26.6.2014 18:11

Metallican pääesiintyjäslotti Glastonburyn ”hippifestivaalilla” on herättänyt keskustelua tälläkin sivustolla, eikä näköjään yhtään syyttä.

The Independent -lehden suorittaman kyselyn mukaan peräti neljä viidestä festivaalivieraasta olisi ollut halukas myymään hankkimansa pääsylipun sen jälkeen, kun Metallican esiintyminen varmistui. Huonompi juttu heidän kannaltaan on se, ettei pikavauhtia loppuun vuosittain myyvän tapahtuman pilettejä voi kaupata eteenpäin. 

– Metallica-fanit häviävät, kun he eivät voi ostaa tapahtumaan lippuja, ja muut festivaalivieraat häviävät, kun he eivät voi myydä lippujaan eteenpäin ”epätoivotun” pääesiintyjän selvitessä, sanoo The Independentin haastattelema asiantuntija. 

Mitähän tästä keikasta oikeasti tulee?