Marko Annala on nyt myös sooloartisti – Mokoma-soundia odottavilla voi mennä kahvit väärään kurkkuun esikoissinglen parissa

Marko Annala operoi soolona nimellä Alter Annala, ja miehen esikoissingle on saanut innoituksensa videopelien maailmasta.
13.2.2026 09:17

Mokoman laulajana kunnostautunut Marko Annala julkaisi tänään ensimmäisen soolosinglensä. Oman projektinsa parissa mies tunnetaan nimellä Alter Annala, ja uuden kappaleen nimi on puolestaan Save Room. Se edustaakin varsin erilaista soundia kuin mistä Annala on opittu tuntemaan.

”Ajatus elektronisesta sooloilusta kävi mielessä ekan kerran jo lähes kymmenen vuotta sitten, mutta en silloin luottanut kykyihini enkä edes tiennyt, mistä alkaa. Nyt olen kymmenen vuotta vanhempi enkä ehkä yhtään viisaampi, mutta löysin keinoni. Miun täytyi hetkeksi siirtää Marko Annala syrjään, luoda Alter Annala ja nähdä musiikki vielä entistäkin leikkisämpänä ympäristönä”, artisti kertoo tiedotteessa ja jatkaa:.

”Voi olla, että Alter Annala näyttäytyy uraani seuranneelle sivupolulta, mutta itselleni se on samaa pääreittiä. Katse on ehkä vain enemmän pientareilla keskiviivan sijaan.”

Save Roomissa pelimaailma ja todellisuus sekoittuvat toisiinsa. Alter Annala käsittelee teemaa kahdella aikatasolla: nuoresta innokkaasta gamerista kasvaa arkipaineiden alle hautautuva nykypäivän kansalainen.

”Save Roomissa voi tallentaa edistymisen. Ja jos hommat menee pieleen, palkka ei riitä hoitovastikkeeseen ja banaanikärpäset valtaavat keittiön, voi peruttaa edelliseen tallennukseen ja yrittää uudelleen. Kukapa meistä ei sellaisesta haaveilisi.”

Annala julkaisee ensi syksynä myös kokonaisen sooloalbumin. Livenä Alter Annalan voi nähdä Helsingin Tavastialla 29. elokuuta. Lipunmyynti keikalle alkaa tänään Tiketissä.

YouTube video