Huomio kaikki nimiasioissa epävarmat Suomen julkiset tilat! Tampereen pääkirjasto Metso näyttää mallia siinä, miten ylevästi käyttöön vihittävät uudet kompleksit voi nimetä. Kirjaston parvikerroksen uusien harrastustilojen nimet julkistettiin 12.2. järjestetyssä tapahtumassa, ja kirjaston raati oli löytänyt yleisön ehdotusten joukosta kaksi voittajaa: harrastustilat ovat nyt nimiltään Visio ja – tadaa! – Soundi. Kuulostaa komealta, eikö vain?
Soundi on äänieristetty huone, johon on koottu äänitysstudiolaitteisto. Visio puolestaan tarjoaa yleisön käyttöön mediatyöpisteen tehokkaalla tietokoneella. Tilassa on myös muun muassa pinssikone, suurkuvatulostin, laminointilaite ja lämpöprässi. Selkeyden vuoksi mainittakoon, ettei Soundi-lehti ole millään muotoa virallisesti mukana kirjaston harrastushuoneiden toiminnassa, vaikka kannatamme tällaista yleisön palvelemista lämpimästi.
Harrastustilat Soundi ja Visio avataan virallisesti huhtikuussa, mutta innokkaimmat voivat testata niitä jo koekäytössä 14.2. alkaen. Koekäyttövaiheessa harrastustiloja voi varata ottamalla yhteyttä Metson musiikkiosastoon puhelimitse, sähköpostilla, paikan päällä tai sosiaalisen median kautta. Lisätietoja aiheesta löytyy esimerkiksi täältä.