Turmion Kätilöt tiedottaa uransa suurimmasta keikasta – lokakuussa järjestetään Colossal Disco

"Eipä tienneet saatanan savolaiset 23 vuotta sitten, että suomeksi industrial metal -rytmiä takova bändi nousisi vielä joskus pääkaupungissa lavalle täysin omalla areenakeikallaan. Mutta siellä ollaan – ja isännän elkein", MC Raaka Pee kirjoittaa.
16.2.2026 08:00

Turmion Kätilöt julkisti lokakuulle muhkean jäähallispektaakkelin. Suunnitelmissa on, että 24. lokakuuta Helsingin Jäähalli muutetaan Turmion Kätilöiden omaksi Colosseumiksi, jossa tykitellään läpi yhtyeen vanhaa ja uutta tuotantoa. Ohjelmassa on myös vierailijoita ja kaikenmoisia yllätyksiä, jollaisia ei bändin keikoilla ole aiemmin nähty.

”Hui hai kaikki tirehtöörit ympäri maailmaa! Nyt on aika pakata autot ja suunnata kohti Helsingin jäähallia. Turmion Kätilöiden Colossal Disco kuuluu aina Roomaan asti”, tuumaa yhtyeen toinen laulaja Shag-U tiedotteessa.

”Eipä tienneet saatanan savolaiset 23 vuotta sitten, että suomeksi industrial metal -rytmiä takova bändi nousisi vielä joskus pääkaupungissa lavalle täysin omalla areenakeikallaan. Mutta siellä ollaan – ja isännän elkein”, Turmion Kätilöiden laulajana alusta asti toiminut MC Raaka Pee jatkaa.

Colossal Discon alla ilmestyvä pitkäsoitto on yhtyeen kahdestoista albumi. Yhtyeen voi nähdä keväällä myös klubikiertueella, ja kesällä on ohjelmassa tietysti festarivetoja. Näistä löytyy tarkemmin tietoa bändin verkkosivuilta.

Ensimmäiset pääsyliput lokakuun jäähallikeikalle tulevat myyntiin Helsingin Sanomatalon aulassa järjestettävässä tapahtumassa 18. helmikuuta klo 17–19. Tuolloin paikalla on koko Turmion Kätilöt tapaamassa faneja. Liput tulevat yleiseen myyntiin Ticketmasterin myyntikanavissa perjantaina 20. helmikuuta. Lippujen hinnat ovat alkaen 59,90 euroa.

Lue myös: Tilaa Soundin uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa ajankohtaiset musiikin uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.