Jo kolmisenkymmentä vuotta kuvioissa pyörineen amerikkalaisartistin Denison Witmerin akustisvetoinen folktunnelmointi on ollut aina yleismiellyttävää, mutta sen mullistavampia muistijälkiä tuotannosta ei ole jäänyt.
Viiden vuoden jälkeen levytyskantaan palaavan Witmerin uutuusalbumiin onkin ilo tutustua, sillä nyt ovat erinomaisessa kunnossa niin sävellykset, sovitukset, tuotanto kuin tulkinta.
”Older and free to do as I please”, viittäkymppiä lähestyvä laulaja-lauluntekijä vakuuttaa samannimisessä heleänkauniissa kappaleessa, ja häntä on helppo uskoa. Konkarin musisoinnista paistavat vapautuneisuus ja rentous. Witmer tietää mitä tekee.
Indiefolkin ylipappi Sufjan Stevens vierailee muutamalla kappaleella ja on ottanut hommasta myös tuotantovastuuta. Tiettyä Stevensin taikapölyä tuntuu tarttuneen koko albumiin, mikä kuuluu yleistunnelman lisäksi runsaasti annostelluissa kuoro- ja jousiosuuksissa. Witmer on kollegaansa maanläheisempi tapaus, mutta hänkin pystyy maalaamaan pienillä vedoilla suuria kuvia.
Anything at All on lohdullisesti soiva folkpop-teos, josta on vaikea saada tarpeekseen.