Arvio: Neljässä vuodessa voi tapahtua paljon – Scowl on kakkoslevyllään melkoisen eri bändi kuin debyytillään

Arvio julkaistu Soundissa 5/2025.
Kirjoittanut: Matti Riekki.

Arvio

Scowl
Are We All Angels
Dead Oceans

Kalifornian auringon alla siinneen Scowlin kerrotaan varttuneen punk- ja hc-skenen huomas­sa, mutta mitään kiljupunkkia kakkoslevyltään on turha odottaa. Tahtipuikko heilahtelee reippaasti enemmän valtavirtaan sopivan indierockin kuin hallitsemattoman mekkalan suuntaan. Puhutaan siis musiikista, joka on koko lailla yhtä rajua kuin alkuaikojen Foo Fighters.

Vuonna 2021 julkaistulla How Flowers Grow -debyytillä oli huo­mattavasti rosoisempi meininki ja laulaja Kat Mosskin käytti vielä räyhä-ääntään. Hardcorea löytyi muualtakin kuin saatetekstistä.

Neljässä vuodessa voi tapahtua paljon, ja kyllähän Scowl kuulostaa kakkosellaan melkoisen eri bän­diltä. Soundia on siloteltu ja laulu heläjää kirkkaasti – siinä ja siinä, josko vähän turhan geneerisesti­kin. Myös albumimitan vaatimuksille on annettu jossain määrin periksi: siinä missä debyytti soi vain reilun vartin, nyt mitta on tuplattu.

Are We All Angels on joka ta­pauksessa kelpo, parhaimmillaan hyvinkin tarttuvia biisejä sisältävä levy. Jos joku Turnstile kuuluu levy­hyllysi valikoimiin, tämäkin kannat­taa huomioida.