Deep Purplessa vuodesta 1996 soittanut Steve Morse jätti bändin kolme vuotta sitten. Nyt hän on palannut vuodesta 2009 tauolla olleen nimikkobändinsä pariin.
Vaikka edellisestä levystä on yli 15 vuotta, kokoonpano on pysynyt samana: bassoa soittaa jo Dixie Dregs- ajoista Morsen matkassa ollut Dave LaRue ja rumpuja Van Romaine. Yhteinen kokemus kuuluu eri soitinten tukiessa toisiaan luontevasti.
Steve Morse Bandin musiikkityyli on laajalti sama kuin ennenkin, eli Triangulation tarjoaa levyllisen progehtavaa instrumentaalirockia. Vaikka Morse on yksi virtuoosimaisimmista sähkökitaristeista, sävellykset pidetään kiitettävästi etualalla, ja välillä maestro antaa LaRuen basson kantaa biisejä. Soitto palvelee aina isompaa kuvaa. Tästä moni kitarasankari voisi ottaa oppia.
Vaikka Triangulation on Morsen faneille aika tuttua kauraa, se on joka tasolla parempi levy kuin sinänsä kelpo Out Standing in Their Field (2009). Tervetulleinta on edeltäjäänsä loogisempi ja harkitumpi albumikokonaisuus. Uutta väriä saadaan muun muassa vierailevien kitaristien Eric Johnsonin ja John Petruccin myötä.