Arvio: Suvi Teräsniskan menestyslevy sai jatkoa – Kauniit kappaleet ovat tässä maailmanajassa tarpeellisia

Tällaisia levyjä kohtaan on helppo olla kyyninen, mutta avoimin sydämin liikkeellä oleva kuulija tuntee kuitenkin vilpittömyyden ja ammattitaidon esitysten takana.
Arvio julkaistu Soundissa 11/2025.
Kirjoittanut: Toni Keränen.

Arvio

Suvi Teräsniska
Iltalauluja II
Warner

Varsin pitkän ja näkyvän uran tehneen Suvi Teräsniskan viiden vuoden takainen Iltalauluja oli menestys. Tässä maailmanajassa on luontevaa, että myös jatkoa seuraa.

Konseptia ei ole lähdetty juuri muuttelemaan. Teräsniska tulkitsee tuttuja lastenlauluja hellänvahval­la tyylillä. Taustalla on vain kitara, jota soittaa muun muassa Vain elä­mää -sarjasta tuttu Peter Engberg. Pienenä poikkeamana edellisestä mukana on myös alkujaan aikuis­yleisölle tarkoitettuja kappaleita kuten Katri Helenan tutuksi tekemä Marie Myriam -käännös Lintu ja lapsi.

Tällaisia levyjä kohtaan on helppo olla kyyninen, varsinkin rockkentältä katseltuna. Avoimin sydämin liikkeellä oleva kuulija tuntee kuitenkin vilpittömyyden ja ammattitaidon esitysten takana.

Tulkinnat Päivänsäde ja men­ninkäinen -tyyppisistä klassikoista ovat rauhoittavia, kuten on tarkoi­tuskin. Esimerkiksi versio Kassu Halosen ja Vexi Salmen tekemäs­tä, Irwin Goodmanin alun perin esittämästä Maailma on kaunis -ikivihreästä on aidosti kosketta­va ilman minkäänlaista pateetti­suutta.

Keskiössä ovat vain ja ainoas­taan kauniit kappaleet. Nekin ovat tässä maailmanajassa tarpeellisia.