Varsin pitkän ja näkyvän uran tehneen Suvi Teräsniskan viiden vuoden takainen Iltalauluja oli menestys. Tässä maailmanajassa on luontevaa, että myös jatkoa seuraa.
Konseptia ei ole lähdetty juuri muuttelemaan. Teräsniska tulkitsee tuttuja lastenlauluja hellänvahvalla tyylillä. Taustalla on vain kitara, jota soittaa muun muassa Vain elämää -sarjasta tuttu Peter Engberg. Pienenä poikkeamana edellisestä mukana on myös alkujaan aikuisyleisölle tarkoitettuja kappaleita kuten Katri Helenan tutuksi tekemä Marie Myriam -käännös Lintu ja lapsi.
Tällaisia levyjä kohtaan on helppo olla kyyninen, varsinkin rockkentältä katseltuna. Avoimin sydämin liikkeellä oleva kuulija tuntee kuitenkin vilpittömyyden ja ammattitaidon esitysten takana.
Tulkinnat Päivänsäde ja menninkäinen -tyyppisistä klassikoista ovat rauhoittavia, kuten on tarkoituskin. Esimerkiksi versio Kassu Halosen ja Vexi Salmen tekemästä, Irwin Goodmanin alun perin esittämästä Maailma on kaunis -ikivihreästä on aidosti koskettava ilman minkäänlaista pateettisuutta.
Keskiössä ovat vain ja ainoastaan kauniit kappaleet. Nekin ovat tässä maailmanajassa tarpeellisia.