SONNY & THE SUNSETS: Tomorrow Is Alright

Arvio julkaistu Soundissa 9/2010.
Kirjoittanut: Jussi Niemi.

Fat Possum yllättää komeasti!

Arvio

SONNY & THE SUNSETS
Tomorrow Is Alright
Fat Possum

Fat Possum yllättää komeasti! Sonny & The Sunsets on kaukana Mississippi-bluesista, mutta ehkä coolein uusi bändi mitä olen tuokioon kuullut. Tällaista ei soita kukaan muu koko maailmassa tällä haavaa. Tomorrow Is Alrightia pitää ihan aluksi retrona, mutta vankoista 1950- ja 1960-luvulle ulottuvista juuristaan huolimatta lopputulos soi ovelasti nykyaikaisena.

Blues-yhteyskin löytyy: sanfranciscolainen Sonny Smith toimi bluespianistina ennen kuin ryhtyi kirjoittamaan novelleja ja näytelmiä. Oikeastaan hänen laulunsa ovatkin soivia, viileästi kieron huumorin leimaamia novelleja. Bändissä piileksii Thee Oh Seesin, The Fresh & Onlysin ja Citayn jäseniä, ainoa itselleni tuttu on omillaankin hyviä levyjä tehnyt Kelley Stoltz.

Avara, huonekaikuisen luomuisesti puoliakustinen sointi on herkullisen laiska, mutta pääosan näyttelee Sonnyn vielä laiskempi, jotenkin hyväntahtoisesti kyyninen, hiukan stoned laulu. Vähän niin kuin The Velvet Undergroundin ja The Modern Loversin synteesi soittaisi neitsyytensä menettänyttä doowopia tippaakaan yrittämättä.