Blind Channel jää määrittelemättömän mittaiselle tauolle. Yhtye tiedottaa asiasta sosiaalisen median kanavissaan.
”Olemme viimeisen neljän vuoden aikana kokeneet enemmän kuin osasimme koskaan kuvitella. Kahden täyspitkän albumin ja 300 ympäri maailmaa soitetun keikan jälkeen on aika sammuttaa kynttilä, ennen kuin se palaa loppuun molemmista päistä. Olemme päättäneet jäädä tauolle vuoden 2024 jälkeen. Emme tiedä, kuinka pitkäksi aikaa, mutta nyt on tullut aika astua pois parrasvaloista ja miettiä, mitä tulevaisuus tuo tullessaan”, yhtye kertoo tiedotteessaan.
Bändin solistit Joel Hokka ja Niko Moilanen kommentoivat taukoa tarkemmin Ilta-Sanomille ja sanovat sen voivan kestää ”kaksi viikkoa tai kaksi vuotta”.
”Tämä ei enää pitkään aikaan ole ollut hauskaa. Tajusin keväällä jossain pennsylvanialaisella huoltoasemalla, kun oli taas vedetty se truckstop-suihku ja joku hikinen hodari – että en halua olla täällä”, Hokka kuvailee IS:lle.
Yhtye kiertää loppuvuodesta vielä Iso-Britanniaa sekä tekee harvinaisen klubikiertueen Suomessa ennen tauolle vetäytymistä. Joulukuussa julkaistaan myös dokumentti After Dark Side, jossa käydään läpi viime vuosien hektiset nousut ja laskut.