Bluesrock-taituri Erja Lyytinen päätti tehdä musiikkia industrial-mörri King Satanin kanssa, koska miksipä ei

"Koska olen itsekin high energy -tyyppi, oli luontevaa hypätä hulvattomaan metallidiscokirmailuun mukaan", Lyytinen kertoo.
18.3.2026 11:30

Aina välillä sitä avaa unenpöpperössä sähköpostin ja lukee sieltä sellaisen otsikon, joka pistää miettimään, että ’peijooni vieköön, enpäs osannut arvata tuollaisenkin vielä joskus näkeväni’. Tänään tällaisen elämyksen tuotti tiedote, joka kertoo Erja Lyytisen vierailevan King Satanin tuoreella singlellä. Black Magick Rock’n’Roll -biisiin on tehty myös musiikkivideo, katso esitys alempaa.

Industrial metalin kentällä seikkailevan artistin ja kansainvälisesti noteeratun bluesrock-kitaristin yhteistyö sai kaksikon mukaan alkunsa metallifestivaalin melskeissä.

”Me satuttiin Erjan kanssa soittelemaan samalla festivaalilla Saarihelvetissä, nähtiin toistemme keikat ja diggailtiin kovasti näkemästämme ja kuulemastamme. Energiat synkkasivat muutenkin niin hyvin, että kysyin häntä vierailemaan yhteen biisiin”, King Aleister Satan kertoo tiedotteessa.

”Kun minua pyydettiin vetämään King Satanin uusimmalle singlelle, olin ajatuksesta ihan pähkinöinä. Bändi oli aikaisemmin tuttu metallifestareilta, biisissä oli mahtava poljento ja pystyin kuulemaan siihen hyvinkin slidekitaran revittelyä”, Lyytinen lisää.

Lyytisen aikataulu oli kuitenkin niin tiukka, että lopulta hän äänitti biisiin slidekitarat Saksan-kiertueensa välipäivänä dortmundilaisessa hotellissa.

”Ja päätin tehdä jotain hillitöntä, sillä onhan biisissä kreisi meininki ylipäätään. Loppusoolo onkin melkoista ilottelua, soitan yhtä aikaa whammya ja wahia sekä täppään slidellä. Mietin, mitä kumppanit pitäisivät lopputuloksesta, sillä tämä oli jotain, mitä en ollut aikaisemmin toteuttanut äänitteelle, mutta soolo kuulemma oli juuri sitä mitä haettiinkin. Tässä biisissä kohtaa monta mielenkiintoista teemaa ja energiaa, ja koska olen itsekin high energy -tyyppi, oli luontevaa hypätä hulvattomaan metallidiscokirmailuun mukaan”, Lyytinen kertoo.

”Biisi tarvitsi vähän rock’n’rollia, ja Erja jos joku osasi sitä todellakin loihtia! Kuuntelimme hänen soolojaan monttu auki, ja vieläkään en ihan käsitä sitä, että yksi Suomen kovimmista kitaristeista soi moisen kunnian fiittiin meille. Upea tyyppi”, King Aleister Satan lisää.

YouTube video