Bodom-sauna autuas aina – Espooseen avataan Children of Bodom -baari ja valokuvanäyttely

8.9.2022 12:12

Alexi Laiho on kuollut, mutta Children of Bodomin muisto elää. Nyt kantautuu sähköpostitse tietoja, että Bodom-muusikot Henkka Seppälä, Jaska Raatikainen ja Janne Wirman sekä Alexi Laihon kuolinpesä tuovat orkesterin kotikonnuille Espooseen parikin huomionarvoista projektia: Bodom-teemaisen baarin sekä Strikes and Gutters, Ups and Downs -nimisen valokuvanäyttelyn.

Espoon Kulttuurikeskuksessa 6. lokakuuta avattava valokuvanäyttely kattaa laajan valikoiman kuvia yhtyeen uran varrelta. Bodom Bar & Sauna puolestaan avataan yleisölle 11. marraskuuta. Tilassa on nähtävillä soittimia ja muuta yhtyeen uraan liittyvää esineistöä.

”Bändejähän kuvataan jatkuvasti. Meidänkin kohdalla jokaisen julkaisun yhteydessä otettiin ammattimaiset kuvat joista yleisön nähtäväksi valittiin tarkasti ne edustavimmat. Toisaalta, ylivoimaisesti suurin osa bändikuvista on otettu keikoilla. Niissä bändi on soittamassa lavalla, tekemässä juuri sitä mitä bändi haluaakin yleisön näkevän ja kuulevan. Parinkymmenen julkaisun ja muutaman tuhannen Bodomin keikan yhteydessä meistä on otettu miljoonia kuvia”, yhtye kertoo tiedotteessa.

”Kun saimme mahdollisuuden valokuvanäyttelyyn, saimme samalla syyn palata ajassa taaksepäin kahlaamalla läpi tuhansia kuvia matkamme varrelta. Halusimme tuoda esille kuvia, joista välittyy se yhteys joka välillämme oli. Se yhteys joka meidän ja faniemme välillä oli. Valitsimme myös kuvia, joissa näkyy kiertävän muusikon ’arki’, ne hyvät hetket, mutta myös ne vaisummat hetket.”

”Tämä näyttely syntyi viiden osapuolen; kuvaajan, Alexin kuolinpesän, Henkan, Jannen ja Jaskan, yhteistyönä. Olemme kiitollisia Espoon Kulttuurikeskukselle, että pääsemme esittelemään uraamme juuri tänne, bändimme syntysijoille Espoon Tapiolaan. Kivenheiton päähän koulusta, jossa me tavattiin.”

Lisätietoja valokuvanäyttelystä löytyy Kulttuurikeskuksen sivuilta. Näyttelyyn on vapaa pääsy.

Bodom Bar & Sauna puolestaan avataan johonkin päin Espoota metroaseman läheisyyteen. Sen tarkempia koordinaatteja ei tässä vaiheessa anneta. Bodom-museonakin toimivaan ravintolaan pääsevät kuitenkin alaikäisetkin, ja kapakan yhteyteen pystytetään kolme saunaa.