Muun muassa jazz-kuvioissa aikaisemmin kunnostautunut Anna Inginmaa työstää vaihteeksi popmusiikkia. Pelkästään sukunimensä voimin operoiva Inginmaa julkaisee 27. helmikuuta Yhdeksän elämää -albumin, joka on pop-vetoinen ”läpileikkaus artistin eletystä elämästä, ihmisyyden ristiriitaisuudesta, kaikkeen vaikuttavista ihmistä suuremmista voimista, maagisista aamuöisistä kohtaamisista, vaikeuksien ja epäilysten voittamisesta”. Soundissa tulee nyt ensinäyttöön albumin toiseen singleen tehty musiikkivideo, katso Sonata Hauta-ahon tuottama ja Juuso Heinon kuvaama video alempaa.
”Älä soita on kappale ihmissuhteesta, jossa petetyt lupaukset ja maanittelut eivät enää tehoa. On repäistävä toinen irti ihosta, kuin laastari kipeän arven päältä ja kohdattava maailma yksin. Laulu kertoo rohkeudesta, tulevaisuuden uskosta ja ymmärryksestä myös heikkoutta kohtaan. Vaatii rohkeutta ja selvää järkeä tehdä raskaita päätöksiä ilman syytöksiä”, Inginmaa kertoo uudesta kappalejulkaisustaan.
Inginmaan voi nähdä keikkaolosuhteissa 5.12. Kouvolan Vaakunassa, 9.12. Helsingin Savoy-teatterissa, 12.12. Imatran Karelia-salissa ja 17.1. Koli Jazz Festivalissa. Näillä keikoilla laulaja esittää kuitenkin muuta tuotantoa kuin uusia pop-biisejään. Popimpaa osastoa pääsee kuulemaan 11.3. Helsingin G Livelabissa, 12.3. Tampereen G Livelabissa ja 27.3. Espoon Kannusalissa.
