JP Leppäluoto suuntaa kiertueelle – bändissä muusikoita Charonista ja Swallow the Sunista, ohjelmassa 14 keikkaa

5.1.2023 11:32

Charonista, soolourastaan ja viimeksi Elämäni biisi -ohjelmasta tuttu JP Leppäluoto suuntaa maaliskuussa Jäävuoria-kiertueelle. Rundi alkaa Rovaniemen Korundista 10. maaliskuuta, ja viimeinen konsertti nähdään Kouvolan Kuusankoskitalossa 30. huhtikuuta.

Piilevää pimeää- ja Jäävuoria -soololevyjeni biisit pääsevät vihdoinkin omalle kiertueelle soimaan niin isosti ja täytenä kuin ne on tarkoitettukin! Kiertueella kuullaan myös jotain vanhaa ja jotain todella uutta. Toistaiseksi olen päässyt vain hieman raapaisemaan pintaa näiden biisien kanssa muutamilla viime kesän festivaalikeikoilla, ja tuntuu todella upealta omistaa näille kokonaisia iltoja ympäri Suomen” Leppäluoto kertoo tiedotteessa.

Leppäluotoa säestää uusi kokoonpano, johon kuuluvat kitaristi Samuli Erkkilä, rumpalit Juuso Raatikainen (Swallow The Sun) ja Antti Karihtala (Charon), basisti Milla Heinonen (Harmaja) sekä kosketinsoittaja Okke Komulainen (Elastinen). Katso kiertuepäivät alta:
10.3 Rovaniemi, Korundi
11.3 Ylivieska, Akustiikka
17.3 Joensuu, Karelia-sali
18.3 Parkano, Liekkirock
26.3.Hämeenlinna, Suistoklubi
7.4. Turku, Utopia Club
8.4 Hyvinkääsali
9.4 Mikkeli, Mikaeli
11.4 Tampere-talo, pieni sali
21.4. Oulu, Basso Club
23.4. Lappeenranta, Lappeenranta-sali
28.4. Imatra, Kulttuurikeskus Virta
29.4 Kangasala, Kangasala-talo
30.4 Kouvola, Kuusankoskitalo