Aknestik-solistina tunnettu Jukka Takalo palaa sähkökitaroiden ja suurten tunteiden suomirokin pariin 30. elokuuta julkaistavan Jokivarsien laulut -sooloalbumin merkeissä. Tänään levyltä on irrotettu kappale Merikosken paluu, jonka yhteistyössä Museoviraston kanssa toteutetulla videolla nähdään suomalaisen valokuvauksen mestarin ja kansanperinteen tallentajan I. K. Inhan Oulujokivarressa, Oulussa ja Oulun Merikoskessa vuosina 1890-1899 ottamia kuvia.
”Vesien patoaminen ja rakentaminen on ja on ollut Pohjois-Suomen suurin kipupiste sodanjälkeisenä aikana. Jälleenrakennuksen ja yleisen edun nimissä kosket on siirretty virtaamaan sähköjohtoihin ja kuohut vessanpönttöihin. On saatu sisävessat ja suihkut sekä sotakorvaukset maksettua. Kehitys on kehittynyt, mutta sillä on ollut hintansa. Nyt ollaan tultu hetkeen jolloin horisontissa siintää jo aika vesivoimaloiden jälkeen. Säätövoimana vesivoimalat tullaan korvaamaan lähivuosikymmeninä, mutta mitä tapahtuu altaiksi muuttuneille tai kuivuneille koskille, mitä voimalaitosarkkitehtuurille? Mitä ihmisen identiteetille?” avaa Takalo.
”Taiteilijana koen jatkavani Inhan työtä reuna-alueiden elämän näkyväksi tekemisessä. Inhakin käytti moderneinta sen aikaista teknologiaa taiteensa tuottamiseen. Sikäli minulla on vahva tunne, että Inha hyväksyy tämän laulun ja kuvien käytön sen musiikkivideossa.”