Mirella palaa julkaisukantaan uudella singlellä – musavideosta voi aistia pientä Hohto-tunnelmaa

Onko Vähän enemmän -singlestä Mirellan taannoisten jättihittien seuraajaksi? Kuunnellaanpa.
10.10.2025 13:42

Tämän vuoden Emma-gaalassa pöydän putsannut Mirella esittelee uutta tuotantoa. Ykkösluokan poptähdeksi kohonnut artisti aloittaa toisen albuminsa pohjustamisen Vähän enemmän -singlellä, joka on Mirellan itsensä sekä Emma ja Matilda -duosta tutun Emma Johanssonin säveltämä kappale. Biisin tuotanosta vastaa Danitello.

”Biisin idea lähti siitä, kun näin jossain lauseen ‘everything I want wants me more’, joka inspiroi ja kiehtoi. Siinä ajatuksessa on jotain tosi vetovoimaista ja voimakasta. Biisin tuotannosta tuli myös niin mun kuuloinen, ollaan satsattu entistä enemmän lauluun instrumenttina ja tuotu mukaan ihania adlibeja ja stemmoja. Luotiin biisille myös upea oma maailma musavideon muodossa, siitä tuli tosi mun näköinen”, Mirella kertoo tiedotteessa.

Mirellan debyyttilevy Kunpa oisin kertonut julkaistiin marraskuussa 2024. Kakkoslevyn aikataulusta ei ole muuta tietoa kuin että peli on sen osalta nyt avattu. Jospa tuo keväällä 2026 tulisi julki, tai jotain sinne päin.

“Oon niin innoissani siitä, et pääsen avaamaan uuden sivun kohti kakkosalbumia. Sillä kuullaan varmasti jotain tuttua, mutta myös jotain uutta. Levystä tulee herkkä mutta itsevarma, ja kuten aina, mun musiikissa myös visuaalisuus kulkee tiiviisti mukana”, Mirella kertoo.

Katso tänään julkaistu Vähän enemmän -musiikkivideo alempaa:

YouTube video