Mukava liuta uusia Suomen-vieraita, mm. Rise Against

11.5.2009 22:44

Suomalaisille festivaaleille ja klubeille on taas ilmoitettu lisää esiintyjiä. 

Helsingissä kesäkuun lopulla järjestettävä Pitkä kuuma kesä -tapahtuma on lisännyt entisestään tasokkaaseen ohjelmistoonsa Girl Talkin, Face To Facen ja The Soundtrack Of Our Livesin. Lisää aiheesta täällä.

Melodinen hardcore/punkyhtye Rise Against konsertoi Helsingin Kaapelitehtaan Merikaapelihallissa tiistaina 27.10. Orkesteri tunnetaan vahvoista sosiaalisista ja poliittisista kannanotoistaan. Yhtyettä lämmittelee suomalainen Lighthouse Project.

Pitkän linjan metallibändi Samael konsertoi Helsingin Nosturissa lauantaina 22. elokuuta. Sveitsiläisryhmää lämmittelevät suomalaiset Chaosweaver ja Black Sun Aeon.

Tanskalainen laulajakitaristi Aura Dione soittaa Helsingin Tavastiaklubilla keskiviikkona 17. kesäkuuta. Folkin, counryn ja popin maastossa seikkaileva Aura Dione on saanut kotimaassaan loistavan vastaanoton ja hänet on valittu muun muassa vuoden naisartistiksi.

Tukholmalainen Taxi Taxi! -duo saapuu Suomen-kiertueelle. Orkesteri soittaa Turun Klubilla 28.5., Tampereen Telakalla 29.5. ja Helsingin Korjaamolla 30.5.

Myös irlantilainen God Is An Astronaut tekee Suomen-kiertueen. Instrumentaaliyhtyeen show on myös "näyttävä audiovisuaalinen kokonaisuus". Keikan jokaista kappaletta siivittää oma video. Kierroksella on mukana myös suomalainen Ghost Brigade. Rundi etenee seuraavasti:

04.11. Helsinki, Kuudes Linja
05.11. Tampere, Klubi
06.11. Jyväskylä, Lutakko

Kerrottakoon myös, että southern rock -legenda Blackfoot konsertoi Helsingin Tavastialla perjantaina 5.6.