Led Zeppelin basisti-kosketinsoittaja John Paul Jones palaa bänditoiminnan pariin. Mies on nimittäin perustanut Sons of Chipotle -nimisen kokoonpanon suomalaissellisti Anssi Karttusen kanssa. Kaksikko tekee livedebyyttinsä syksyllä Japanissa.
Yhtye kattaa Facebookissa julkaistun tiedotteen mukaan ”epätavallisen laajan alueen musiikillisesta kartasta”, mutta sen tarkemmin siihen, mitä yleisö voi odottaa keikoilla kuulevansa, ei kuitenkaan sukelleta. ”On äärimmäisen harvinaista äkätä kaksi maailman hienoimpiin lukeutuvaa muusikkoa esiintymässä näin intiimissä ympäristössä”, julkistuksessa hehkutetaan.
Tokion Pitt Innissä syyskuun 3. ja 5. päivä luvassa olevilla keikoilla Jones soittaa pianoa ja ”elektroniikkaa”, tarkoittaen kosketinsoittimia, samoin kuin Karttunenkin, jota kuullaan tämän lisäksi tietenkin myös sellon varressa. Keikkojen vierailevina tähtinä nähdään amerikkalaismuusikko Jim O’Rourke sekä japanilainen Otomo Yoshihide.