Topi Salmi ja Teijo Erkinharju
Twist Twist
Docendo
Elämäkerta rockrumpalin matkasta Kuusankoskelta kansainvälisesti tunnetuksi hahmoksi etenee tarkasti jäsennellyin aikakausin: nuoruus, Peer Güntin ja Leningrad Cowboysin ajat sekä myöhempi ura.
Rakenne ja kerronta perustuvat sekä Erkinharjun muistoihin että taustatutkimukseen, arkistolähteisiin ja aikalaishaastatteluihin. Lämminhenkinen dokumentaari yhdistää rockelämäkerran rajuuden ja nostalgisen kulttuurihistorian. Se avaa ”Erkin” roolia suomalaisen rockrumpaloinnin ensimmäisenä superstarana ja luotaa henkilökuvan rinnalla maamme populaarimusiikin murroksia 1970-luvulta 2000-luvulle. Muusikon taival yhtenäiskulttuurin ajan yhteiskunnasta globaalille areenalle kronikoidaan mukaansatempaavasti hänen horjahdellutta kurinalaisuuttaan rockelämän keskellä samalla ruotien.
Mukavan kevytlukuinen kirja avautuu vuonna 2024 Kouvolassa, jossa Erkinharjulle paljastetaan julkinen taideteos. Sitten palataan Kuusankoskelle ja 1960-luvulle: tehdasyhteisöön, tiukan isän kasvatusperiaatteisiin, liikunnalliseen lapsuuteen ja tv-kulttuurin syntyyn. Musakipinä syttyy Sweetin Poppa Joe -biisistä, ja ekat rummut syntyvät pahvilaatikoista. 900 markan Baxter-rumpusetti kiteyttää päätöksen omistautua rokkaamiselle.
Peer Günt -kaari alkaa 1980-luvun alussa. Twist Twistin näyttävä mäiskintä nostaa bändin rockin SM-kisoista kansansuosioon. Kirja kuvaa rundielämää realistisesti keikkabussien kylmyydestä kurjiin keikkamestoihin sekä kiivaan keikkailun fyysisiin vaatimuksiin. Petokselta maistunut Güntista kenkiminenkin ruoditaan.
Kasarin lopulla Twist Twist siirtyy Leningrad Cowboysiin, josta tulee kansainvälinen ilmiö. Seuraa leffoja, MTV-taltiointeja ja jättikonsertteja. Loppuluvut puivat sooloprojekteja, levyjä, ystävyyksiä ja menetyksiä, mutta myös sankarimme omistautumista rumpujensa kehitystyölle.
Elävästi ja otteessaan pitävästi kerrottu tarina päättyy nykyhetkeen: arvostettuun, yhä aktiiviseen muusikkoon, jonka elämäntyöstä tuli osa kansallista perintöä – kuusaalaisäijään, joka ei koskaan yrittänyt olla muuta kuin on.
Teksti: Mape Ollila
Arvio on julkaistu Soundissa 10/25.