Arvio: Avatarin Don’t Go in the Forest koostuu väkevistä kappaleista, mutta kokonaisuus voisi olla koherentimpi

Avatar saa paperilla sillisalaattimaiselta vaikutta­van poukkoilun kuulostamaan luonnolliselta ja sujuvalta, mutta albumimitassa punainen lanka saisi olla vahvempi.
Arvio julkaistu Soundissa 10/2025.
Kirjoittanut: Vesa Siltanen.

Arvio

Avatar
Don’t Go in the Forest
Black Waltz AB

Eklektinen metal­lisirkus Ruotsin­maalta rymistelee kuulokenttään kymmenennen pitkäsoittonsa merkeissä.

Tylsiä ja itseään toistavia hetkiä ei löydy, mistä pitävät huolen tyylis­tä toiseen poukkoilevat biisit. Kym­menen kappaleen joukkoon mahtuu niin sankari-, piraatti- ja folkheviä, alavireisen rytmikästä metalcore-jyräystä (jossa bändi on vahvim­millaan), groove metalin ja popin sekoittelua, diskotamppausta Rob Zombien tapaan kuin pianovetoista goottimetallitunnelmointiakin.

Vaikka Avatar saa paperilla sillisalaattimaiselta vaikutta­van poukkoilun kuulostamaan luonnolliselta ja sujuvalta, eikä biisikatraasta löydy hutilaukauksia, punainen lanka saisi olla hieman vahvempi ja kokonaisuus koheren­timpi. Asiaa saisi korjattua parem­paan suuntaan jo istuvammalla biisijärjestyksellä.

Tällaisenaan Don’t Go in the Forest on kuin kokoelma erilaisia, sinänsä hyviä ja väkeviä sinkkujul­kaisuja.