Vuoden 2025 Uuden Musiikin Kilpailun parhaan kappaleen esittänyt Goldielocks tarjoilee debyyttipitkäsoittoaan, jonka kymmenestä kappaleesta neljä on julkaistu jo hyvä tovi sitten. Levyn veturina toimii UMK-korvamato Made Of, mutta se ei ole suinkaan kokonaisuuden ainoa hittibiisi.
Two of a Kind on kompakti, kaikesta ylimääräisestä riisuttu albumi. Puolen tunnin mitassaan sen pyöräyttää vaivatta aina uudestaan ja uudestaan. Goldielocksin ja veljensä Lauri Mäntysen yhteispelillä on synnytetty helppoa ja tarttuvaa kuunneltavaa. Ei musiikkimaailmaa mullistavaa, mutta ehdottomasti iskevää ja laadukasta jälkeä.
Aloitusbiisi Favorite Girlistä asti on selvää, että lämpimän täyteläinen soundimaailma, siististi cool tanssipoljento sekä hunajaisen makeat ja tarttuvat kertosäkeet toimivat kovalla teholla. On sanomattakin selvää, että Two of a Kind on maailmanluokan matskua.
Modernin popmusiikin kansainvälinen kärki on kapea. En tiedä, pääseekö näillä biiseillä kiilaamaan sekaan, mutta lopulta se on toissijaista, ainakin kuuntelijan kannalta. Goldielocks osoittaa kykenevänsä työstämään levyllisen huippulaatuista musiikkia. Ja tämähän on 24-vuotiaalle muusikolle vasta uran alku.