Arvio: Karnivoolin In Verses on oivallinen paketti positiivisen voimallista ja mukaansatempaavaa vaihtoehtoprogerockia

Yhtyeen pieteetillä rakennettua neljättä levyä on odoteltu toistakymmentä vuotta, mutta jälki ei kuulosta lainkaan pakotetulta tai väkinäiseltä.
Arvio julkaistu Soundissa 1/2026.
Kirjoittanut: Kimmo K. Koskinen.

Arvio

Karnivool
In Verses
Insideout

Progressiivinen metalli on muuntu­nut jo vähän kirosanaksi tai vähintäänkin epäilyä aiheuttavaksi määreeksi. Australian Karnivool on vahvasti kyseisessä genressä, vaikka painottaakin eri aspekteja kuin tekniseen briljeeraamiseen ja pakonomaisiin kiemuroihin painottuvat progetykittelijät. Vahva melodisuus ja biisivetoisuus mahdollistavat biiseistä nauttimisen ilman liiallista päänvaivaa.

Yhtyeen pieteetillä rakennettua neljättä levyä on odoteltu toistakymmentä vuotta, mutta jälki ei kuulosta lainkaan pakotetulta tai väkinäiseltä. In Verses on vapautuneesti ja vaivattomasti soljuva kokonaisuus, mistä suuri osa juontuu Ian Kennyn kuulaasta lauluäänestä ja tunteikkaasta ilmaisuta­vasta. Se yhdistettynä komeasti yksikkönä soivaan yhtyeeseen tuo mieleen A Perfect Circlen ja Cave Inin kaltaiset tekijät – nyt entistäkin selvemmin, kun kopla on virtaviivaistanut otteitaan.

Karnivoolin elämänmyönteinen yleistunnelma ja maailmaa syleilevä ote saattavat vieraannuttaa, samoin tietty vähäsärmikkyys. Mutta jos maail­manlopun kikkailupaatos tuskastuttaa, In Verses on oivallinen paketti positiivisen voimallista, tart­tuvaa ja haastavaa, esimerkillisen mukaansatem­paavaa vaihtoehtoprogerockia.

Muut artistin levyarviot