Berliiniläinen rockyhtye Kadavar vaihtaa uudella levyllään tyylisuuntaa retropitoisen fuzz-ahdetusta psykestonerista vaihtoehtorockin suuntaan. Säröstä ei ole luovuttu, mutta kappaleiden rakenteet ja soundit ottavat vaikutteita popmaailmasta. Samalla I Just Want to Be a Sound on oodi yhtyeen kotikaupungille.
Kitaristi-kosketinsoittaja Jascha Kreftin myötä triosta kvartetiksi kasvaneessa Kadavarissa syntetisaattori on melko isossa roolissa. Levyllä on paljon junnaavan jumittavia teemoja, mutta samalla se hengittää vapaasti ja soljuu luonnollisen tuntuisesti eteenpäin.
Vaikka intensiteetti pysyy suurimmalta osin korkealla, levy ei polta itseään loppuun. Parhaiten onnistuvat Sunday Mornings ja Scan on My Guitar. Truth on puolestaan kumarrus siihen tyyliin, jota yhtyeeltä on totuttu kuulemaan.
Jään kaipaamaan muodonmuutoksen kokeneen Kadavarin levyltä purevampia riffejä ja koukkuja. Levy on hyvä mutta ei erinomainen, ja puritaanisimmille faneille uudistuminen voi olla karkottava tekijä.