Atlantin takaa kantautuu surullisia uutisia. Two Tickets to Paradise, Baby Hold On ja Take Me Home Tonight hiteistään tunnettu Eddie Money on kuollut. Rolling Stone uutisoi 70-vuotiaan laulajan menehtyneen aiemmin tänään perjantaina.
Money paljasti vasta viime kuussa sairastavansa pitkälle levinnyttä ruokatorven syöpää.
”Moneyn perhe joutuu murheellisesti tiedottamaan, että Eddie menehtyi rauhallisesti tänä aamuna”, Moneyn perhe kertoo Rolling Stonelle lähettämässään lausunnossa. ”Jätämme raskain sydämin hyvästit rakastavalle aviomiehelle ja isälle. Emme pysty kuvittelemaan maailmaa ilman häntä. Olemme kiitollisia että hän elää ikuisesti musiikkinsa välityksellä.”
Money perui aiemmin kesäkiertueensa sairastuttuaan keuhkokuumeseen sydämen läppäleikkauksesta toipuessaan. Terveysongelmistaan huolimatta Moneyn oli tarkoitus palata takaisin tien päälle myöhemmin tänä vuonna.
