Helsinkiläinen The 69 Eyes julkaisee Hollywood Kills – Live At The Whisky A Go Go -konserttialbumin 16.1. Laulaja Jyrki69 kertoo:
– Kuten nimestäkin voi päätellä, levy on äänitetty juuri siellä kaikista legendaarisemmassa rockklubissa eli Whisky A Go Go:ssa Hollywoodin Sunset Stripillä. Keikka oli viimeinen veto meidän ekalla jenkkirundilla kaksi vuotta sitten. Edellisenä iltana oli esiinnytty NBC:n Last Call With Carson Daly -televisioshow’ssa, jossa Daly hehkutti, että "kiitos, kun tuotte kunnon meiningin takaisin Sunset Stripille"! Keikka oli loppuunmyyty ja fiilis sen mukainen, todellinen grande finale! Livelevy on oiva dokumentti sen hetken ja Devils -kauden meiningistä – lisäksi on aina kiva pistää uutta 69-matskua faneille kehiin. Tämä live suonee meille vähän työrauhaa, sillä työstämme jo uutta matskuakin kovalla vauhdilla.
Mitkä livealbumit ovat omia suosikkejasi?
– Mulla on todella paljon Elviksen livekiekkoja, niitähän tulee tasaiseen tahtiin fan club -julkaisuina. Aika kuriositeettejähän ne on kun setti on aina melkein samat; C.C. Rider, That’s All Right ja niin edelleen. Mutta suosikkibändin live on aina tärkeä juttu, kun luurit päässä voit volumea nostaen päästä lähelle sitä keikkatunnelmaa ja -kokemusta.
– Hanoi Rocksin All Those Wasted Years tuli kuunneltua joskus teininä ihan puhki, samoin Fuzztonesin Leave Your Mind At Home sai vanhat Philipsin luurit ruvelle. Nykyisinhän dvd on korvannut varsinaisen livelevyn täysin. Uusi Led Zeppelinin The Song Remains The Same -versio on levynä todella mahtava – kandee hoitaa ilman muuta. Samoin Jefferson Airplanen livet jaksaa toimia.
Niin, miten se uusi materiaali?
– Kuten tuli jo mainittua niin uutta 69 Eyes -levyä suunnitellaan jo toden teolla. Tulisiko uutta sinkkua jo syksyllä 2008, saa nähdä. Isoja riffejä ja täsmäsointuja – eiköhän me sitä kaikkien aikojen 69 Eyes -klassikkoalbumia edelleen metsästetä, nyt voisi olla sen aika. Töitä ollaan ainakin tehty sen eteen ihan helvetisti.