Muusikko-näyttelijä Aili Järvelä, joka tunnetaan muun muassa Spotifyn viraalilistoille nousseesta Roihuvuori-kappaleesta ja musikaaleista, ja johon on voinut törmätä Tanssii tähtien kanssa– ja Vain elämää -ohjelmissa, julkaisi syyskuussa kolmannen sooloalbuminsa Vuori. Levyltä julkaistiin ainoana ennakkosinglenä kappale Mänty, johon Järvelä sai inspiraation Huippumalli haussa -sarjasta, jossa Saimi Hoyer kannusti kilpailijoita metaforalla: ”Mänty on sellanen puu että se ei kaadu, se vaan vähän taipuu.”
”Lause jäi minussa elämään rohkaisevana kommenttina alan legendalta, joka varmasti on taipunut jos ja ties mihin suuntaan”, sanoo Järvelä.
Nyt kappaleelle on tehty Soundissa ensiesityksensä saava taiteellinen musiikkivideo, jota ovat olleet työstämässä kuvataiteilija Vappu Rossi sekä ohjaaja Pete Veijalainen. Rossi kertoo Järvelän esitelleen ideansa puhelimessa lyhyesti ja ytimekkäästi: ”Haluan muuttua männyksi.”
”Mediateoksissani on usein aiheena metamorfoosi, jonka toteutan animaationa piirtäen tai valokuvia käsin työstäen. Totesin, että omalla tuotantometodillani video on valmis heti puolentoista vuoden kuluttua, mutta onneksi minulla oli ehdottaa työparikseni ohjaaja Pete Veijalaista, jolla on kykyä saattaa tällainen projekti maaliin nopeammin. Satoja musiikkivideoita ohjannut ja moninkertaisesti palkittu Veijalainen on viime vuosina keskittynyt erityisesti videoihin, joissa on omaperäistä taiteellista erityislaatua tai uusia kiinnostavia tuotantotapoja. Kun sain Aililta biisin demopätkän, tiesin heti, että Peten mukaan houkuttelu ei tule olemaan ongelma”, kertoo Rossi.
Lopputulos on Rossin käsityönä toteuttaman metamorfoosin, Veijalaisen tietokoneavusteisen animaation ja Helsingin Taivaskalliolla kuvattujen perinteisten playback-osuuksien yhdistelmä. Rossi kiittelee Järvelää ja sanoo kuvauspäivän olleen vavahduttava osoitus siitä, mihin ammattimainen esiintyjä pystyy.
”Räntäsateessa flunssasta toipuva muusikko veti tyhjällä Taivaskalliolla green screenin edessä kuin suurimmalla stadionilla. Ailin läsnäolo oli niin ällistyttävän väkevää, että silmiini pulpahtivat kyyneleet. Toivottavasti tämä kokemus välittyy myös musiikkivideon katsojille.”