Kas kas! Ei se Ihsahn malttanutkaan jättää menneisyyttään taakseen. Suuri ja mahtava Emperor kasasi rivinsä hetkeksi vuonna 2014, kun yhtye vietti In the Nightside Eclipse -debyyttinsä 20-vuotisjuhlaa, ja nyt näyttää siltä, että sama operaatio toistuu Anthems to the Welkin at Dusk -klassikon parikymppisten kohdalla.
Ilouutinen kerrottiin muun muassa Immortalin, Emperorin ja Tsjuderin asioita hoitavan Photograve Managementin Facebook-sivulla. Ensimmäiseksi varmistuneeksi keikaksi listataan Tsekkien Brutal Assault -festivaali, joka vietetään näillä näkymin ensi vuoden elokuussa.
Ei tarvitse olla kummoinen selvännäkijä veikatakseen, että Tuskakin käy paraikaa jonkinmoisia neuvotteluja Emperor-keikasta. Olihan yhtye viime reunioninsakin aikaan Tuskassa, ja bändijohtaja Ihsahn on tykästynyt festivaaliin sen verran, että hän on saapunut tapahtumaan soolobändinsäkin kanssa. Eikä unohdeta Emperorin vuoden 2007 ”viimeistä keikkaa” Kaisaniemessä.
Katsotaan, mitä tuleman pitää! Toivossa on hyvä elää.
EDIT: Mainittakoon vielä, että Tuskakin viettää ensi vuonna 20-vuotisjuhlia. Siinä olisi kahdet kaksikymppiset somasti samassa paketissa.