Tuoreessa Guitar World -lehden haastattelussa Kiss-basisti Gene Simmons keskusteli soittotyylistään sekä siitä, miten näyttävistä keikoista huolimatta hän vannoo soitossa kuitenkin yksinkertaisuuden nimeen.
”En pidä itseäni bassovirtuoosina enkä ole sellaiseksi koskaan halunnutkaan. En pidä musiikissa siitä, että soittotaitoja esitellään. Minua kiinnostavat enemmän jutut, jotka ovat muistettavia”, Simmons toteaa.
”Voit olla jazzsoittaja, jota muusikot arvostavat, mutta muuta maailmaa ei kiinnosta. Pelataanpa peliä: nimeä jazzsoittaja, joka merkitsee jotain. Vaikkapa John McLaughlin? Hän on mahtava soittaja. Mutta voitko hyräillä mitään hänen soolojensa melodioita? Et tietenkään. Kaikella kunnioituksella, mutta se musiikki on tarkoitettu näyttämään, miten hyvä soittaja olet eikä sellainen kiinnosta minua. Kaikkein vaikeinta on kirjoittaa hyvä ja yksinkertainen kappale tai riffi. Se on oikeasti vaikeaa.”
Jazzmuusikkojen lisäksi Simmons nimeää Red Hot Chili Peppersin Flean esimerkkinä soittajasta, jollaisista Kiss-basisti ei välitä.
”Flea on todella hyvä instrumenttinsa kanssa, mutta en muista mitään, mitä hän on soittanut. Enkä pidä släppibasson äänestä.”