Halpaa kuin saippua – Megadeth-fanit pääsevät leirille Dave Mustainen tiluksille vaatimattomaan 5499 dollarin hintaan

19.12.2016 11:06

Nyt piti oikein hieraista silmiä ja katsoa uudemman kerran, että mitä ihmettä. Mutta kyllä, Megadeth todella kauppaa ”Megadeth Boot Camp” -nimellä mahdollisuutta ostaa viikonlopuksi telttamajoitus Dave Mustainen mailta eteläisen Kalifornian Fallbrookista. Tarjous on tarkoitettu niille, joilla riittää taatelia oikein tuhlattavaksi asti, sillä kahden hengen teltta kustantaa 2999 dollaria ja ikioman teltan saa käyttöönsä muikeaan 5499 dollarin hintaan.

No joo, kuuluuhan tuohon ”boot campiin” muutakin kuin yöpyminen. Kysymys on siis eräänlaisesta elämysmatkasta, jossa voi muun muassa treenata Megadethin biisejä bändin itsensä avustamana ja Mustaine yhtyeineen esittää osallistujille myös yksityiskeikan. Telttamajoituskin on vähän fiinimpi kuin partioleireillä, eli ihan makuupusseissa ei tarvi vesisateen ropinaa kuunnella ja selän alle osunutta kivenmurikkaa harmitella.

Mutta silti, 5500 dollaria… Tällaisia superturbotarjouksia on tottunut kuulemaan joltain Manowarilta, mutta ilmeisesti muuttuvat musiikkimarkkinat pakottavat muutkin muusikot laajentamaan tarjontaansa. Megadeth Boot Camp järjestetään 10.–13. maaliskuuta, jos alkoi kiinnostaa.