Helloween joutuu perumaan loppuvuodelle buukatut keikkansa Aasiassa. Yhtye tiedottaa sosiaalisen median kanavissaan, että juuri päättyneen Euroopan-kiertueen jälkimainingeissa laulaja Michael Kiske on joutunut toipilaaksi eikä muuta mahdollisuutta ole.
”Michel Kiske sairastui akuuttiin nielunpäätulehdukseen sekä astmaattiseen hengenahdistukseen ja keuhkoputkentulehdukseen, ja hänet lääkäri määräsi hänet välittömästi vuodelepoon”, yhtye kirjoittaa ja jatkaa:
”Lähetämme syvimmät pahoittelumme indonesialaisille, malesialaisille ja taiwanilaisille faneillemme, mutta Michaelin terveys on tärkein prioriteettimme. Tämä on välttämätöntä, jotta hänen äänelleen ei koituisi pitkäaikaisia vaurioita.”
Harmi homma, minkäpä tuolle mahtaa. Toivottavasti Mr. Kiske toipuu pian! Lue yhtyeen alkuperäinen tiedoksianto alempaa: