Nyt se sitten tapahtuu: mustasta metallista tulee salonkikelpoista

5.5.2015 01:02

Muun muassa Madonnan ja Rammsteinin kanssa videoita tehtaillut ruotsalaisohjaaja Jonas Åkerlund veistää seuraavaksi kokopitkän elokuvan, joka perustuu Lords Of Chaos: The Bloody Rise Of The Satanic Metal Underground -kirjaan.

Opus ja tuleva elokuva pureutuvat 90-luvun alkupuolella norjalaisessa blackmetal-skenessä tapahtuneisiin hurjiin käänteisiin. Leffan pääosissa ovat tietenkin Mayhemin Euronymous ja Burzumin Varg Vikernes, joten meidän ei sinänsä tarvitse jännittää, mitä kaksikon välillä tapahtuu.

Ensin mainittua näyttelee Rory Culkin (Scream 4, Signs) ja jälkimmäistä Caleb Landry Jones (X-Men: First Class, Byzantium).

Kuvaukset alkavat Norjassa ensi syksynä.

Onpa ideasta mitä mieltä hyvänsä niin ainakin ohjaaja Åkerlundilla on ”krediitit kohdallaan”, sillä hän oli blackmetal-pioneeri Bathoryn alkuperäinen rumpali.

Uudesta Soundista muuten löytyy mainio artikkeli entisestä Mayhem-laulaja Deadista. Hänkin taitaa olla mukana tulevassa elokuvassa.