Näyttelijä Dean Stockwell on kuollut, kertoo muun muassa Variety. Yhdysvaltalainen Stockwell kuoli lehden lähteiden mukaan rauhassa kotonaan. Hän oli 85-vuotias.
Stockwellin ura oli kunnioitettavan mittava. Ensimmäiset roolityönsä hän teki 1940-luvulla, ja ajan mittaan hänet nähtiin piipahtamassa muun muassa Charlien enkeleissä, Miami Vicessa, Bonanzassa ja elokuvien puolella Beverly Hillsin kyttä II:ssa. Parhaiten hänet muistetaan kenties Aikahyppy-sarjan (1989–93) pääroolista.
David Lynchin elokuvien ystävät muistavat Stockwellin kuitenkin aivan tietystä kohtauksesta Blue Velvet – ja sinisempi oli yö -elokuvasta (1986). Hänen roolinsa ei ollut suuri, mutta kohtaus, jossa Stockwellin näyttelemä Ben imitoi Roy Orbisonin In Dreams -klassikkoa lamppua mikrofoninaan käyttäen, kuuluu Lynch-elokuvien ikonisiin hetkiin. Alapuolelta tuon voi katsoa. Hieno leffa, hieno biisi, hieno esitys.
