Nyt myös Robert Plant on ottanut kantaa Bruce Springsteenin ja Donald Trumpin väliseen verbaaliseen kamppailuun. Kaikki alkoi, kun Springsteen aloitti Euroopan-kiertueensa tiukkasävyisellä puheella Yhdysvaltain nykymeiningistä. Springsteen totesi puheessaan, että hänen kotimaansa on ”korruptoituneen, kyvyttömän ja maanpetoksellisen hallinnon käsissä” ja kehotti yleisöä vastustamaan autoritarismia kaikkialla maailmassa. Tämä ei ollut Trumpin mieleen, vaan presidentti julkaisi sosiaalisessa mediassa tyylilleen uskollisen kannanoton, jossa pilkattiin Springsteeniä ja varoitettiin, että tämän kannattaisi pitää suunsa kiinni.
Springsteen on saanut toistaiseksi tukea ainakin Eddie Vedderiltä ja Neil Youngilta. Nyt myös Robert Plant on puhunut aiheesta julkisesti – ja vieläpä 18. toukokuuta esitetyllä keikallaan Tampereella. ”Juuri nyt Englannissa, mistä me tulemme, Bruce Springsteen on paraikaa kiertueella. Ja hän puhuu varsin vakavista aiheista. Kuunnelkaa siis häntä. Toivotaan, että voisimme kaikki olla…” Plant sanoi ennen kuin aloitti yhtyeensä kanssa tulkinnan Led Zeppelinin Friends-biisistä.
Plantin puhe ei jäänyt huomiotta, vaan sen nosti esille muun muassa Classic Rock. Bruce Springsteen puolestaan kävi vastahyökkäykseen Trumpia vastaan julkaisemalla Land of Hope and Dreams -ep:n, jonka alkajaisiksi kuullaan tämä Manchesterissa pidetty julistus. Kuuntele ep suoratoistopalveluista.