Tässä kisassa eivät pelokkaat pärjää – heinäkuussa kilpaillaan ilmakitaran Suomen mestaruudesta

26.6.2025 18:03

Ilmakitaransoiton MM-kisat ovat jo perinteikäs tapahtuma, ensimmäistä kertaa ne järjestettiin vuonna 1996. Nyt maailmanmestaruuskilpailujen rinnalle on kehkeytynyt myös ilmakitaran SM-kisat, ja nämä järjestetään Valkeakoskella 26. heinäkuuta. Kilpailu nähdään tänä vuonna toista kertaa, ja sen voittaja pääsee edustamaan Suomea elokuussa järjestettäviin MM-kisoihin Ouluun.

Suomenmestaruuskisoihin voi ilmoittautua etukäteen osoitteessa www.musarit.fi/ilmakitara, tai mukaan pääsee myös paikan päällä kilpailun alkaessa. Jokaisella esiintyjällä on 60 sekuntia aikaa vakuuttaa yleisö ja tuomaristo ilmakitarataidoillaan. Kisabiisin voi valita ennakkoon tai ennen kisaa tapahtuman musiikkipankista. Lavalle saa tuoda täysin omanlaisensa esiintymishahmon, ja mitä persoonallisempi tämä hahmo on, sen parempi.

Hahmon luomista varten on tarjolla lainattavaa rekvisiittaa, jos innostus kisailuun herää vasta paikan päällä. Kilpailu on avoin kaikille, eikä aiempaa kokemusta tarvita. Asenne ratkaisee!