Taylor Swift julkaisi tänään kahdennentoista studioalbuminsa. The Life of a Showgirl tarjoaa runsain mitoin pureskeltavaa kaikille Swiftin kannattajille – onhan mukana niin kunnianosoitus George Michaelille (Father Figure), oodi Elizabeth Taylorille (Elizabeth Taylor) kuin yhteinen biisi Sabrina Carpenterin kanssa (The Life of a Showgirl). Sitten on vielä sellainen kappale kuin Actually Romantic, jonka sanoitukset ovat herättäneet Swiftin fanikunnassa erityisen paljon huomiota.
Muun muassa NME nostaa esille fanien sosiaalisessa mediassa viljelemiä teorioita siitä, että Actually Romantic on itse asiassa suun soittamista Charli XCX:n suuntaan ja viimeisin luku näiden kahden poptähden välisessä (väitetyssä) riidassa. Kappaleessa Swift laulaa siitä, miten joku toinen nainen käyttää niin paljon aikaa ja energiaa kappaleen kertojan pään menoksi juonittelemiseen, että moinen viestii jo pahasta päähänpinttymästä. ”It’s actually sweet / All the time you’ve spent on me / It’s honestly wild / All the effort you’ve put in / It’s actually romantic / I really gotta hand it to you / No man has ever loved me like you do”, Swift laulaa.
Faniteorian mukaan tämä on vastaus Charli XCX:n Brat-levyllä (2024) julkaisemaan Sympathy Is a Knife -biisiin, jonka arveltiin olevan osaksi viesti Taylor Swiftille. Charli XCX on naimisissa The 1975 -yhtyeen rumpalin George Danielin kanssa, ja Swift puolestaan seurusteli hetken aikaa saman yhtyeen laulajan Matty Healyn kanssa. Sympathy Is a Knifessa Charli laulaa nimeltä mainitsemattomasta naisesta, jota hän ei halua nähdä poikaystävänsä keikan backstagella ja jonka suhteen hän toivoo loppuvan mahdollisimman pian.
Kumpikaan laulajista ei ole vahvistanut riitahuhuja haastatteluissa tai sosiaalisessa mediassa, ja kumpikin on itse asiassa puolustanut toista osapuolta julkisesti – Charli piti Swiftin puolesta palopuheen keikallaan viime vuonna, ja samoihin aikoihin Swift kehui Charlin melodiatajua. Kyllähän tällainen spekulointi ainakin tuo kaksikon julkaisuille lisää huomiota!