”Toivon, että voin tämän myötä antaa itselleni anteeksi ja kunnioittaa radikaaleimpaan tekoon päätyneen päätöstä” – Trio Niskalaukauksen Nils Ursin julkaisi uuden soolosinglen

Ursin haluaa luoda pohjaa avoimelle keskustelulle mielenterveydestä ja itsemurhasta.
26.7.2024 13:34

Nils Ursin (Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus, Marsh Tea) on julkaissut kolmannen soolosinglensä, joka kantaa nimeä Nothing. Kappaleessa käsitellään rankkaa ja valitettavan monelle tuttua aihetta suoraviivaisen rehellisten ja syvästi tunnepitoisten sanoitusten kautta, joita tulkitsee Red Elevenistä tuttu Teemu Liekkala. Kaksikon yhteistyön tarkoitus on myös luoda pohjaa avoimelle keskustelulle mielenterveydestä ja itsemurhasta sekä tarjota edes pieni mahdollisuus käsitellä synkkiäkin tunteita musiikin terapeuttisen voiman avustuksella.

”Kappale on henkilökohtainen synninpäästö asiasta, josta olen syyttänyt itseäni vuosikausia. Toivon, että voin tämän myötä antaa itselleni anteeksi ja kunnioittaa radikaaleimpaan tekoon päätyneen päätöstä”, säveltäjä Ursin tiivistää.

YouTube video