Vielä ehdit antaa tukesi uudelle alakulttuurikeskukselle – Loukko tarjoaa helposti saavutettavaa kulttuuria kaikille turvallisissa tiloissa

Joukkorahoituskampanjalla kerätään varoja remonttikuluihin ja toiminnan käynnistämiseen.
15.1.2018 10:46

Alakulttuurikeskus Loukko on Helsingin Suvilahteen tuleva fyysisesti esteetön keikka- ja klubitila, avoin tapaamispaikka ja kahvila, joka noudattaa toiminnassaan turvallisen tilan periaatteita. Keskukseen on suunnitteilla muun muassa keikkatila, galleria, myös tekijöilleen esteetön teatteri sekä monenlaista klubi- ja työpajatoimintaa. Loukon tavoite on paitsi luoda helposti tavoitettavaa kulttuuria, myös työllistää ihmisiä sen pariin.

Loukon työryhmä, joka koostuu koostuu tapahtumatuotannon sekä kulttuuri- ja media-alan ammattilaisista sekä hoiva-alan työntekijöistä ja asiantuntijoista, on löytänyt tilat vanhan kaasutehtaan alueelta ja kerää varoja remonttikustannuksien kattamiseen joukkorahoituskampanjan avulla. Mesenaatti-kampanja on käynnissä vielä tämän päivän (15.1.) ajan, joten vielä ehdit antaa oman tukesi hyvälle asialle.

”Vaikka moni asia on Suomessa kansainvälisesti vertailtuna hyvin, ei kaikilla ole täälläkään tasavertaiset mahdollisuudet esimerkiksi työllistymiseen. Vamma, sukupuoli, syntyperä, seksuaalisuus tai vain massasta poikkeava ulkonäkö voivat jättää meille monille muille itsestäänselvien mahdollisuuksien ulkopuolelle. Syrjintä ja sen pelko estävät monia osallistumasta esimerkiksi harrastustoimintaan ja erilaisiin kulttuuritapahtumiin”, työryhmä kirjoittaa kampanjasivuilla.