Virkavalta luuli metsässä samoilevia metallifaneja itsemurhakultiksi – hevareiden viaton metsäretki keskeytyi massiiviseen pelastusoperaatioon

11.4.2018 21:25

Aah, metsäretkeily. Mikä olisikaan luonnossa samoilua tervehenkisempi harraste? Täysin viaton seikkailu metsän siimeksessä voi kuitenkin toisinaan päättyä äkisti mitä yllättävimmillä tavoilla, kuten vaikkapa osallistujien pukeutumistyylin takia. Juuri näin kävi BBC:n mukaan Skotlannin Perthshiressä Reed Bower -nimisellä saarella oleskelleelle seitsemän hengen retkueelle.

Menomatkalla retkeilijöiden veneestä pilkottaneet tummanpuhuvat hahmot saivat paikallisen valppaan kansalaisen huolestumaan ekskursion perimmäisistä tarkoitusperistä siinä määrin vahvasti, että katsoi parhaaksi hälyttää virkavallan paikalle ottamaan asiasta selvää. Pian lähimetsät täyttyivätkin pelastusajoneuvojen vilkkuvista valoista ja pelastuspartioiden taskulamppujen kajosta.

Ryhmän pelättiin olleen liikkeellä joukkoitsemurha-aikeissa niinkin vakavasti, että ennen saarelle suuntaamistaan pelastuspartio hajotti retkeilijöiden autojen ikkunat mahdollista itsemurhaviestiä etsiessään.

”Istuimme nuotion ympärillä kertomassa kummitusjuttuja kun aloimme nähdä yhä enemmän kummallisia valoja taivaalla ja vedessä”, heavyretkeilijä David Henderson kertoo yön tapahtumista. ”Valot näyttivät tulevan meitä kohti ja koiratkin alkoivat haukkua – se oli hyvin surrealistista, emmekä tienneet yhtään mistä oikein oli kyse. Se oli kuin jostakin elokuvasta tai Salaisten kansioiden jaksosta.”

Glasgow’ssa opettajana ja vapaa-ajallaan Nyctopia-nimisessä dark folk -yhtyeessä solistina toimiva Henderson oli reissussa ystäviensä Panagiotis Filisin, Ross Andersonin, kolmen lapsen sekä yhden koiran kanssa. ”Sammutimme nuotion koska emme tienneet ketkä lähestyivät meitä ja lasten turvallisuuden takaaminen oli siinä vaiheessa etusijalla”, Henderson sanoo. ”Kun he tulivat lähemmäksi, tajusimme että kyseessä oli pelastusryhmä ja kuulin heidän radioistaan, kuinka he halusivat meidät pois saarelta.”

Saarelta takaisin mantereelle palatessaan ryhmää oli vastaanottamassa 20 hälytysajoneuvoa ja viitisenkymmentä tapahtumia ihmettelemään saapunutta katsojaa. Retkiryhmän aikuisille kerrottiin virkavallan olleen huolissaan kidnappauksen mahdollisuudesta. ”Se oli täydellistä ylireagointia”, Henderson puhisee. ”Koska olimme kaikki pukeutuneet mustiin ja näytimme metallifaneilta, ihmiset luulivat että olemme vaarallisia. Olemme vain joukko ystävyksiä, jotka tykkäävät käydä metsäretkillä, juoda kaljaa ja kuunnella heavy metalia.”

Aikamoista.