Vihdoinkin uutta Tame Impalaa. Kevin Parkerin tapa julkaista albumeita kerran viidessä vuodessa on ollut tuskallinen. Vielä tukalammaksi asian tekee, että Parker vaikuttaa unohtaneen, missä hän on parhaimmillaan.
Deadbeat on osuvasti nimetty albumi, sillä se laiminlyö Tame Impalaa. Albumin tanssipopista haluaa pitää. Ihan oikeasti. Elektroninen dance pop ei olisi hullumpi juttu, jos Parkerin sävellyskynä olisi yhtä terävä kuin Currents-albumin (2015) aikoihin. Deadbeatillä ei soi Tame Impala, vaan Parker joka soittelee jotain ihan muuta.
Harva muusikko pysyttelee paikoillaan koko uraansa, eikä vanhan Tame Impalan hapokkuuden ollut tarkoituskaan jatkua ikuisuutta. On kuitenkin harvinaisen ironista, että vanhat hyvät ajat palaavat Deadbeatillä hetkittäin ja albumin paras kappale on nimeltään My Old Ways. Tällainen flirtti vain korostaa muun levyn tyhjyyttä.
Parker pulssittelee ja jumputtelee täysin joutavilla kyhäelmillä kuten Piece of Heaven, Ethereal Connection ja Afterthought. Ei ole liioiteltua väittää, ettei mikään levy-yhtiö julkaisisi tällaisia tylsyyksiä, ellei niiden tekijänä olisi Kevin Parker – Tame Impalan nimissä. Nimellä saa anteeksi paljon, muttei sentään ihan kaikkea.