Freedom Call lähti aivan uusin asetelmin tekemään neljättä pitkäsoittoaan. Levy tehtiin aiemmilta tutun tuottajakaksikon Chris Bayn ja Dan Zimmermannin valvovien silmien alla, mutta tällä kerralla tuottajat antoivat prosessin aikana enemmän jouston varaa kuin ennen. Bändi työsti sovituksia vielä studiossa, vaikka esituotantovaiheeseenkin käytettiin tavallista enemmän aikaa.
Ja tulos kyllä kuuluu. Freedom Callin ilmaisussa on reilusti ilmavuutta, kappaleet ovat selvästi hiotumman oloisia ja sovituksissa on enemmän syvyyttä. Tämä kaikki onkin tarpeen levyn koristelemiseksi, mutta tuotannolla ei pystytä korjaamaan yhtyeen perusolemusta. Vielä kahdella ensimmäisellä levyllään yhtye pystyi jotenkin peittelemään sitä tosiasiaa, että se ratsasti muiden alan bändien konsteilla, mutta nyt omaperäisyydestä ei ole kovastikaan jäljellä. Toki vaikkapa Hunting High And Low on biisinä toimiva, mutta kertosäe nyt vain sattuu viemään ajatukset Stratovariukseen. Myös Starlight kolahtaa heti kerralla, mutta loppupeleissä biisin kuluttaa loppuun varsin nopeasti.
Freedom Call tavallaan hukkaa pelimerkkinsä ennen kuin on saanut niitä edes levitetyksi rulettipöydälle. Sitä voi pitää harmillisena, sillä bändistä pitäisi kovin mielellään enemmänkin.
FREEDOM CALL: The Circle Of Life
Arvio julkaistu Soundissa 03/2005.
Kirjoittanut: Marko Säynekoski.
Freedom Call lähti aivan uusin asetelmin tekemään neljättä pitkäsoittoaan. Levy tehtiin aiemmilta tutun tuottajakaksikon Chris Bayn ja Dan Zimmermannin valvovien silmien alla, mutta tällä kerralla tuottajat antoivat prosessin aikana enemmän jouston varaa kuin ennen.
Arvio
FREEDOM CALL
The Circle Of Life
SPV
The Circle Of Life
SPV