ROOTS MANUVA: Awfully Deep

Arvio julkaistu Soundissa 03/2005.
Kirjoittanut: Petri Silas.
Roots Manuva -nimellä musiikkiaan Lontoossa tekevä Rodney Smith vakuutti viimeistään neljän vuoden takaisella albumillaan Run Come Save Me. Hienon Awfully Deepin jälkeen kenelläkään ei pitäisi enää olla epäselvyyttä siitä, kuka Ison-Britannian hip hop -piiriä pyörittää.

Arvio

ROOTS MANUVA
Awfully Deep
Big Dada

Roots Manuva -nimellä musiikkiaan Lontoossa tekevä Rodney Smith vakuutti viimeistään neljän vuoden takaisella albumillaan Run Come Save Me. Hienon Awfully Deepin jälkeen kenelläkään ei pitäisi enää olla epäselvyyttä siitä, kuka Ison-Britannian hip hop -piiriä pyörittää. Ei sillä, että parin viime vuoden aikana pintaan nousseiden Dizzee Rascalin tai The Streetsin touhuissakaan valittamista olisi, mutta tämän jamaikalaisen pastorin pojan rinnalle asetettuna heidän tekemisensä vaikuttavat vähän keskenkasvuisilta.

Awfully Deep on Roots Manuvan kolmas täyspitkä, ja se on paitsi sävelissään, etenkin sanoissaan aivan vastaan panemattoman rehellinen ja ammattimainen. Mutta toisaalta myös juuri sopivan rohkea ja kokeileva. Chin High'n teksti viiltää syviä haavoja, eikä nimiraidan, Thinkingin tai The Fallingin lyriikoistakaan parantamisen varaa löydy.

Mitä musapuoleen tulee, albumi olisi täydellinen, jos pari vähän liikaa Jamaikalta haisevaa taustaa olisi heivattu yli laidan. Etenkin albumin alakerta soundaa kautta linjan aivan fantastiselta. Tässä on kuluvan vuoden toistaiseksi paras raplevy.