Iron Maidenin pitkäaikainen kitaristi liittyi hevijättiläisen riveihin vuonna 1980 pian yhtyeen debyyttialbumin ilmestymisen jälkeen ja on siitä asti ollut – vuosien 1990-1999 välistä poissaoloaan lukuun ottamatta – yksi bändin ahkerimmista biisintekijöistä. Hiljattain Eonmusicille antamassaan haastattelussa Smithiltä kysyttiin, millainen vaikutus Iron Maideniin liittymisellä oli tuolloin parikymppisen kitaristin soittamiseen.
”Kun liityin, aloin todella tehdä töitä soolojeni eteen. Sieltä melodinen puoleni kumpuaa”, Smith tuumaa.
Vuonna 2020 Smith laittoi toisen pitkän linjan kepittäjän, The Winery Dogs -kitaristi Ritchie Kotzenin kanssa pystyyn Smith/Kotzen-sivuprojektin, joka soittaa vahvasti bluesiin nojaavaa hard rockia. Smithin mukaan hänen lähestymistapansa sooloihin ei kuitenkaan eroa Smith/Kotzenissa lopulta suuresti siitä, miten hän soittaa Maidenissä.
”Tietenkin se, minkä päälle soitetaan, on erilaista. Varsinkin nopeudeltaan, joka on Maidenissä hieman rivakampaa. Soundi on kuitenkin sama, koska se lähtee käsistä. Mutta ehkä [Smith/Kotzenissa] bluesimpi puoleni tulee hieman enemmän esille”, Smith sanoo.
Suurin ero Maidenin ja Smith/Kotzenin välillä on Adrianin mukaan siinä, miten biisejä tehdään.
”Tänä päivänä Maiden äänittää studiossa livenä. Emme edes treenaa – joku tuo biisin, soitamme sen muutaman kerran ja sitten tuottaja toteaa: ’Se oli siinä.’ Richien kanssa me istumme alas kaksistaan ilman tuottajia tai ketään muuta ja rakennamme biisin valmiiksi yleensä demon pohjalta. Rakennamme, rakennamme ja rakennamme, kunnes siitä tulee se lopullinen tuotos, jonka kuulet. Mutta sen elämä sai alkunsa jomman kumman kovalevyltä.”
Lue myös: Iron Maiden -kitaristi muisteli koesoittoaan toisen brittilegendan riveihin – ”Kuulostimme hyvältä”
Lue myös: Adrian Smith nimeää yhden suosikkibiisinsä Iron Maidenin tuotannosta – valinta voi yllättää
