Suomalaisen elektronisen tanssimusiikin suurmenestyjä Bomfunk MC’s aktivoituu vahvasti kesällä. Raymond ”B.O.W.” Ebanks, Rummy Nanji, Jaakko ”JS16” Salovaara, Ismo ”DJ Gismo” Lappalainen ja Flow Mo -breikkiryhmä tekevät yhteensä viisitoista keikkaa, joista noin puolet jorataan Suomessa.
”Huomasimme viime kiertueella vuonna 2022, että yleisössä on sukupolvi, jolle Bomfunk on ’uusi kokemus’. Se tuo bumerangina uutta energiaa lavalle, jossa aiomme nauttia joka hetkestä”, Raymond Ebanks kommentoi.
Yksi syy kesän liverynnistykselle on se, että bändin In Stereo -debyyttialbumi ja kansainväliseksi jättimenestykseksi noussut Freestyler-hitti täyttivät 25 vuotta viime vuonna. Freestylerin ikonisen musiikkivideon ohjannut Miikka Lommi on iso osa myös kesän keikkoja.
”Hän on luonut show’n visuaaliset taustat, jotka osaltaan tuovat Bomfunk MC’s -ryhmää uuteen aikakauteen”, Ebanks kertoo.
”Freestylerin pitkä intro antaa luvan puhua ajankohtaisista asioista ja ilmiöistä. Esimerkkinä vaikka, miltä vapaus näyttää, oli kyse sitten koronaviruksesta tai nyt käytävistä sodista. Freestyler on enemmän kuin sana; se on asenne, se on sananvapaus, se on olotila, joka ei aina ole itsestäänselvyys. Kappale on elänyt ihan omaa elämää ja se otetaan vastaan eri tavalla eri puolella maailmaa. Täällä se on enemmän menestynyt vaihtoehtoinen hitti ja sorretuissa maissa sen voi luokitella vapauslauluksi.”
Orkesterin keikkakalenteri näyttää kotimaan festareiden osalta seuraavalta:
13.6. Helsinki, Helsinki City Festival
14.6. Oulu, Varjofestivaali
4.7. Rovaniemi, Santa’s Open
5.7. Jämsä/Himos, Jysäri Festival
11.7. Helsinki, TBA
1.8. Puumala, Siltakemmakat
8.8. Tampere, Tampere City Festival
16.8. Turku, Logomon Terassikesä