Hengähdys maailman synkkyyden keskelle – Janita kuvasi Central Parkissa Let’s Go -videon The Beatlesin innoittamana

Kaiken huumorin takana on myös syvempi ajatus.
2.10.2025 09:40

Jo vuosikymmeniä Yhdysvalloista käsin kansainvälistä uraansa tehnyt multi-instrumentalisti, laulaja ja lauluntekijä Janita julkaisi keväällä uuden, järjestyksessään kymmenennen pitkäsoittonsa Mad Equation. Levyltä löytyvälle Let’s Go -kappaleelle on nyt tehty kylkeen video, joka on kuvattu New Yorkin Central Parkissa.

”Teimme kieli poskessa humoristisen ja ironisen videon, ja uskon, että sille on tilausta juuri nyt. Kappaleen ensimmäisessä säkeistössä laulan: ’The world’s ablaze, but I have changed, I do not feel afraid.’ Tuskallisen, ristiriitaisen ja turhauttavan ajan keskellä tuntuu erityisen tärkeältä käyttää ääntäni ja musiikkiani vastustamaan synkkyyttä joka uhkaa ottaa vallan. Sisulla eteenpäin. Ei ole mitään rokkenrollimpaa kuin toivo”, Janita toteaa.

”Mukana on leikillisiä viittauksia The Beatlesin Paperback Writer– ja Strawberry Fields Forever -videoille. On vaikea olla luomatta jotain hilpeää, kun on The Beatles inspiraation lähteenä.”

Lue myös: Paluu vanhoille kulmille: Suomeen keikalle saapuva Janita listaa oman Helsinki-soundtrackinsä