Limp Bizkitin basisti Sam Rivers on kuollut

Sam Rivers oli kuollessaan 48-vuotias.
19.10.2025 10:02

Räppiä ja metallia yhdistelleen nu metal -edelläkävijä Limp Bizkitin perustajajäsen ja basisti Sam Rivers on kuollut 48-vuotiaana. Yhtye kertoi suru-uutisesta Instagramissa.

”Sam oli paljon muutakin kuin basistimme – hän oli puhdasta taikaa. Biisin pulssi, vakaus kaaoksen keskellä, soundin sielu”, yhtyeen muut jäsenet kirjoittavat muistokirjoituksessa.

”Jaoimme yhdessä monia hetkiä – villejä, hiljaisia, kauniita – joka jokainen niistä merkitsi niin paljon enemmän, kun Sam oli mukana. Toista hänen kaltaistaan ei tule. Hän oli legendojen legenda ja hän elää ikuisesti jokaisessa groovessa, jokaisella lavalla, jokaisessa muistossa.”

Sam Rivers perusti Limp Bizkitin vuonna 1994 yhdessä räppäri Fred Durstin ja rumpali John Otton kanssa. Pian kokoonpanon täydensivät kitaristi Wes Borland sekä DJ Lethal. Keikoilla mainetta niittänyt bändi sai Korn-basisti Reginald ”Fieldy” Arvizun avustuksella levytyssopimuksen ja julkaisi Three Dollar Bill, Y’all -debyyttialbuminsa vuonna 1997.

Limp Bizkit on julkaissut urallaan kuusi pitkäsoittoa, joista kaupallisesti menestynein on vuonna 2000 ilmestynyt kolmas albumi Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water. Albumi nousi ilmestyessään Billboard-listan ykköseksi ja on myynyt platinaa 13 maassa.

YouTube video
YouTube video