Kantripääkaupunki Nashvillessa miksaaja/tuottaja Michael Wagenerin kanssa nauhoitettu Lordin uutuuslevy on saanut otsikon Babez For Breakfast. Kiekko julkaistaan Euroopassa, Japanissa ja USA:ssa 15. syyskuuta. Ensisingle This Is Heavy Metal julkaistaan puolestaan 9. elokuuta.
Lordin ryhmä pääsi Nashvillessa taitavan miehen alaisuuteen, sillä Wagener on aikaisemmin tehnyt levyjä mm. Ozzy Osbournen, Acceptin, Alice Cooperin ja Janet Jacksonin kanssa. Miehen miksauslistalta löytyy myös maailman parhaaksi metallilevyksikin usein valittu Metallican Master Of Puppets.
– Uusi materiaali on taas rokkaavampaa ja melodisempaa Lordia, toki unohtamatta kauhuelementtejäkään. Tuottajan mukaan jokaisesta biisistä löytyy reippaasti energiaa, tunnetta ja entertainmenttia, Mr. Lordi sanoo.
Lordi lähtee syksyllä myös pitkälle kiertueelle. Yhtyeen maskit ja asusteet saavat samalla uuden kuorrutuksen. Kesällä Lordi soittaa Italian Gods Of Metalissa 26.6. ja Tsekin Masters Of Rockissa 18.7.