Iron Maiden -kitaristi Adrian Smith kertoili mietteitään tulevasta Iron Maiden: Burning Ambition -dokumentista, joka saa ensi-iltansa 7. toukokuuta.
Smith sanoo brasilialaisen Kazagastãon haastattelussa nähneensä jo valmiin teoksen.
”Olen [nähnyt sen]. Nautin siitä, mikä saattaa kuulostaa vähän hassulta, sillä usein itsensä isolta ruudulta nähdessään haluaa vain piiloutua jonnekin penkkien taakse.”
”Se on hyvä dokkari bändistä, ja luulen fanienkin nauttivan siitä. Siellä on muutamia juttuja, joista ei aiemmin käsitelty ja se sukeltaa vähän syvemmälle tiettyihin aiheisiin.”
Malcolm Venvillen ohjaama dokumentti luotaa Iron Maidenin 50-vuotista historiaa, ja sillä on mukana sellaisia nimiä kuin näyttelijä Javier Bardem, Metallica-rumpali Lars Ulrich sekä Public Enemy -räppäri Chuck D.
Smith kommentoi myös viime syksynä julkaistua Iron Maiden: Infinite Dreams – The Official Visual History -kirjaa.
”Rakastan vanhoja bändikuvia. Elämä 80-luvulla oli niin erilaista, että olin kuin eri henkilö. Siellä on hienoja juttuja, kuten Steve Harrisin päiväkirjamerkinnät, joissa hän ynnäilee keikasta saatuja pennejä kun pitäisi ostaa vielä kitarankieliä ja bensaakin. Tuollainen on todella arvokasta materiaalia. Hienoa että hän on säästänyt sen.”
