Jos mielit nähdä Ilkka Alangon ja kumppanit akustisten soittimien kimpussa, ensi vuonna koittaa tilaisuutesi. Neljä Ruusua nimittäin lähtee helmikuussa akustiselle kiertueelle, joka käsittää komeat 19 keikkaa ympäri maata. Keikkabussi kiitää ahkerasti Helsingin ja Oulun välimaastossa.
Akkarikiertue on lajissaan yhtyeen ensimmäinen pariinkymmeneen vuoteen. Viime kerran orkesteri kiersi samoissa merkeissä vuosituhannen vaihteessa Hunningolla baareissa -rundeilla.
”Yli kaksikymmentä vuotta on kulunut, ja päätimmekin kesällä 2023 soittaa kokeilumielessä pitkästä aikaa yhden akustisen konsertin. Tämä Tuusulan Krapin Pajan -keikka tuntui siinä määrin innostavalta, että päätimme vihdoin toteuttaa unelmamme akustisesta kiertueesta ’oikeissa’ keikkapaikoissa mukavissa puitteissa. Akustinen Unelma 2024 on käymässä toteen”, Ilkka Alanko kertoo tiedotteessa.
Ensi vuoden keikka-aikataulu on listattu alle. Kiertueen liput tulevat myyntiin perjantaina 6. lokakuuta.
23.2. Tampere, Tavara-asema
24.2. Seinäjoki, Rytmikorjaamo
13.3. Kuopio, Musiikkikeskus
14.3. Kajaani, Kaukametsä
15.3. Jyväskylä, Lutakko
16.3. Mikkeli, Mikaeli
22.3. Porvoo, Taidetehdas
23.3. Turku, Viking Grace
28.3. Lahti, Möysän Musaklubi
29.3. Hyvinkää, Hyvinkääsali
30.3. Helsinki, Korjaamo
05.4. Ylivieska, Akustiikka
06.4. Oulu, Tullisali
12.4. Espoo, Sellosali
13.4. Pori, Yyteri
19.4. Hämeenlinna, Verkatehdas
20.4. Kuusankoski, Pato Areena
26.4. Savonlinna, House of Olaf
27.4. Turku, Logomon Teatro-sali