Nimitysuutisia musiikkimaailmasta: Fullsteamille uusi pomo

17.4.2014 10:58

Fullsteamin pitkäaikainen tuotantopäällikkö Heidi Aho aloittaa yhtiön uutena toimitusjohtajana toukokuun alussa. Aho työskenteli Vantaan Festivaalit Oy:n palveluksessa Ruisrockin ja Ankkarockin festivaalikoordinaattorina ennen siirymistä Fullsteamille vuonna 2008.

Uuden toimitusjohtajan keskeisenä tavoitteena on tukea Fullsteamin olemassa olevan ammattitaidon kehittymistä sekä tukea yhtiön kasvua ja mainetta alalla.

− Fullsteamilla on upea henkilökunta, jolta löytyy hillitön määrä ammattitaitoa, joten nimitys on suuri kunnia. Tarkoituksenani on jatkossakin vahvistaa Fullsteamin omaa linjaa ja innovatiivista toimintakulttuuria. Yhtiön henkilöstömäärä on kasvanut viime vuosina vauhdilla, ja toivottavasti pystyn tarjoamaan tukea ja apua, jotta uusia ideoita syntyy edelleenkin, Aho kommentoi tiedotteessa.

Juha Kyyrö, Fullsteamin perustaja ja pääomistaja, jatkaa yhtiön hallituksen puheenjohtajana. Vähemmistöosakas Johannes Kinnunen keskittyy jatkossa Fullsteamin hallintojohtamiseen ja viestintään. Fullsteam Management Oy:n toimitusjohtaja Virpi Immonen jatkaa nykyisessä tehtävässään.

− Heidillä on ollut tärkeä rooli Fullsteamin kasvussa Suomen parhaaksi tapahtumajärjestäjäksi. Pidän erityisesti Heidin johtamistavasta esimiehenä ja olen vakuuttunut, että hänen johdollaan Fullsteamista tulee entistäkin parempi yhteistyökumppani ja työyhteisö, Kyyrö toteaa.

Fullsteam on itsenäinen musiikkialan yhtiö. Sen toiminnan osa-alueita ovat muun muassa konserttien järjestäminen, levyjen julkaiseminen sekä manageri- ja kustannustoiminta. Viime vuosina Fullsteam on ollut konserttien määrässä laskettuna Suomen suurin ulkomaisten artistien maahantuoja. Fullsteam-konsernissa työskentelee 23 henkilöä.